Browsing "Mokslas, technologijos, išradimai, pažanga"
2014 11 16

Kas nutinka, kai mokslas sutinka muziką

Ir menas, ir mokslas yra žavūs, tačiau susijungę jie sukuria kažką nepakartojamo! Tai atskleidžia vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip atlikėjai įvaldo ne tik muzikos instrumentus, bet ir kimatiką (mokslą apie garso bangų reiškinius).

Realiame gyvenime mes niekada nematome, kaip juda garso bangos, tačiau tai puikiai atskleidžia truputis smėlio ir vandens, patalpintų ant garsiakalbių. Skysčiuose susidarantys raibuliai, spiralės ir kitos įstabios formos tarsi iliustruoja muzikos garsus ir pakylėja melodiją į kitą lygį.

O ką Nigelo Stanfordo suburtas kolektyvas išdarinėja su elektra! Užsidėję metalo kostiumus vaikinai žaidžia su „Tesla“ transformatoriaus generuojama aukštos įtampos (nuo keliasdešimt tūkstančių iki kelių milijonų voltų) elektros energija.

Vaizdą dar labiau paaštrina šokančios liepsnos, kurias sukuria prie klavišinio instrumento primontuotas ugnies vamzdis (angl. Flame Tube).

Visos šios priemonės buvo sudėtos į Shahiro Daudo režisuotą muzikinį vaizdo įrašą, kuris dar kartą parodo, koks nuostabus gali būti mokslas.

Šaltinis: http://15min.lt


Mokslas, technologijos, išradimai, pažanga    Komentarų: 0
2011 11 05

1968: Informeris vietoj laikrodžio

Norit tikėkit, norit ne, bet tai iškarpa iš 1968 metų laikraščio! Džiugu, kad turime TOKĮ lietuvį mokslininką, savo pritrenkančiomis įžvalgomis prilygstantį Žiuliui Vernui 🙂 Juk mokslo ir apskritai pasaulio pažanga būtent ir yra „varoma” žmonių, drįstančių svajoti atrodytų apie nerealiausius dalykus…


Įdomu ir naudinga, Istorija, archeologija, paveldas, legendos, Mokslas, technologijos, išradimai, pažanga    Komentarų: 3
2011 10 06

Carl Sagan – Demonų apsėstas pasaulis

Viena mylymiausių knygų… kurios pasigendu savo kolekcijoje… kažkada užteko naivumo kažkam paskolinti perskaitymui ir žinoma nebeatgauti… O ji buvo visa sužymėta pieštuku, subraukyta pastabomis ir t.t. žodžiu labai suasmeninta…

Tad jei kas tyčia ar netyčia ją turite ir galėtumėte parduoti, arba užmatėte gal dar kur prekyboje – busiu dėkingas už info!

SAGAN Carl

(Karlas SAGANAS)

Amerikiečių astronomas Karlas Saganas buvo aktyvus mokslo tyrinėtojas bei populiarintojas. Jis produktyviai kūrė įvairiose srityse (nuo egzobiologijos iki radioastronomijos), tačiau jo moksliniai interesai labiausiai koncentruodavosi ties eksperimentine planetine astronomija.

Karlas Eduardas Saganas gimė 1934 m. lapkričio 9 d. Niujorke. Fizikos bakalauro bei magistro laipsnius gavo Čikagos universitete, o 1960 m. tapo astronomijos bei astrofizikos daktaru. Dirbo Kalifornijos universitete, Astrofizikos observatorijoje, dėstė Harvardo universitete, o 1968 m. – Kornelo universitete, kur nuo 1970 m. ėjo astronomijos profesoriaus, o taip pat planetinių tyrimų laboratorijos direktoriaus pareigas.

Saganas aktyviai tyrinėjo gyvybės atsiradimą Žemėje bei domėjosi jos paieškos Visatoje galimybėmis. Jis prisipažino, kad didžiulę įtaką šioje srityje jam turėjo sovietų astrofiziko Josifo Šklovskio (1916-1985) idėjos, o ypač – jo knyga „Visata, gyvybė, protas“. Ši knyga buvo išversta į anglų kalbą ir išleista JAV 1966 m., o Karlas Saganas, tapęs jos bendraautoriumi, gana plačiai išgarsėjo.

Pirmoji Sagano knyga, „Kosminis ryšys“ („The Cosmic Connection. An Extraterrestrail Perspective“), skirta žmonijos nežemiškos veiklos perspektyvoms. Iš visų Sagano sukurtų darbų verta išskirti nedidelę knygą „Edemo drakonai. Žmogaus proto evoliucijos samprotavimai“, kurioje bandoma ne tik suprasti proto evoliuciją bei žmoniškosios sąmonės atsiradimą, bet ir jo tolimesnį vystimąsi.

Žinutės kitiems pasauliams

Visiškai išskirtiniais Sagano bei jo kolegų kūriniais tapo žinutės nežemiškoms civilizacijoms. Pirma žinutė buvo išsiusta 1972 m. kovo 3 d. kartu su tarpplanetine stotimi „Pioneer-10“ ir dabar jau keliauja už Saulės sistemos ribų. Aliuminio paauksintos lentelės su 6 x 9 colio dydžio piešiniu, buvo įtvirtintos prie aparatų borto. Žinutės idėja priklauso Saganui. Piešinio turinys labai paprastas: kosminio aparato fone pavaizduoti žmonės, apačioje – Saulės sistema su „Pioneer“ skrydžio trajektorija, viršuje – vandenilio atomai. Svarbiausia piešinio dalis – „žvaigždutė“ piešinio kairėje, tai mūsų „atbulinis adresas“: viduryje Saulė su spinduliais, kurie nurodo kryptį bei santykinį atstumą iki natūralių Galaktikos švyturių – radiopulsarų. Kiekvienas pulsaras turi savo periodą, kuris dvejetainio kodo pavidalu yra įrašytas palei kiekvieną spindulį. Visoms išsivysčiusioms civilizacijoms šie radiopulsarai turėtų būti žinomi. O žinant jų koordinates, nesunku rasti ir Saulės padėtį Visatoje. Tokia plokštelę skraidina ir aparato brolis dvynys – „Pioneer-11“. Tarpplanetinių aparatuose „Voyager – 1“ ir „Voyager – 2“ Karlas Saganas kartu su savo kolegomis patalpino trumpas Žemės enciklopedijas – videodiskus su piešiniais, nuotraukomis, muzika, žmonių kalba, gyvosios bei negyvosios gamtos garsais. Tiesa, artimiausiais žvaigždes aparatai pasieks dar negreitai – už keliasdešimt tūkstančių metų!

Kūryba ir mokslo populiarinimas

Kaip universiteto dėstytojas Karlas Saganas pelnė tūkstančių studentų meilę bei išugdė dešimtis aktyvių mokslininkų. Bet labiausiai atsakingu ir svarbiu savo gyvenimo tikslu jis laikė mokslo populiarinimą. Saganas buvo švietėjas ir visuomeninio dėmesio astronomijai iniciatorius. Dalyvavo mėgėjų bendrijose, kalbėjo prieš bet kokią auditoriją, sugebančią klausyti ir išgirsti. Nebijojo sugadinti rimto mokslininko reputaciją, publikuodamas mokslo populiarinimo straipsnius ir net romanus, niekada nesislėpė po slapyvardžiu.

Saganas publikavo apie 600 mokslo ir mokslo populiarinimo straipsnių, o taip pat buvo autorius, bendraautorius arba redaktorius daugiau negu 20 knygų. Jo knyga „Kosmosas“ (1980) tapo didžiausiu tiražu anglų kalba išleistu mokslo populiarinimo leidiniu per visą istoriją. Ji išsilaikė bestselerių sąrašuose, spausdinamuose „New York Times“, net 70 savaičių! O kompanija PBS pagal šią knygą sukūrė nuostabų 13-serijų filmą, kuris tapo populiariausiu per visą valstybinės televizijos istoriją. Muziką šiam serialui sukūrė žymus graikų kompozitorius Vangelis. 1985 metais buvo išleistas mokslo populiarinimo romanas „Kontaktas“, kuris statomas į vieną eilę su romanu „Soliaris“ (S. Lem) bei „Andromeda“ (F. Hoyle). 1995 metais išleista Sagano knyga „Žydra dėmelė: požiūris į kosminę žmonijos ateitį“, kuri laikoma viena geriausių metų knygų.

Sagano draugai mano, kad jis turėjo aiškiaregio sugebėjimų. Vienas iš jo kursiokų prisimena, kad 1957 m. Karlas Saganas su draugu susiderėjo iš šokoladukų dėžutės, kad iki 1970 metų žmogus išsilaipins menulyje. Faktiškai tai įvyko 1969 m. liepą. Ypač daug prognozių skaitytojai ras romane „Kontaktas“, iš kurių labiausiai neįtikėtinos jau pradeda pasitvirtinti. Karlas Saganas mirė 1996 m. gruodžio 20 d. nuo plaučių uždegimo. Lyga daugelį metų bandė palaužti didįjį astronomą, bet jis nespėjo pasenti, likęs jaunas amžiams. Dabar Sagano nebėra, tačiau mokslas, kurį jis taip mylėjo, visada gyvuos, kol Visatoje egzistuos protas.

Lietuvių kalba 2001 m. Tyto Alba leidykla išleido C.Sagano knyga „Demonų apsėstas pasaulis: mokslas kaip žvakė tamsoje”. Anot autoriaus „ši knyga yra mano asmeninis pareiškimas, atskleidžiantis visą gyvenimą trunkančią meilę mokslui”.

Įdomūs faktai

Amerikos astronomų bendrija įkūrė medalį Karlo Sagano vardu, įteikiamą už mokslų apie planetas populiarinimą.
Marse, kurį taip mėgo Saganas, yra krateris pavadintas jo vardu, o į šiaurę nuo jo – memorialinė stotis „Sagan“, įkurta pirmojo marsoeigio nusileidimo vietoje.


Apžvalgos apie viską, Mokslas, technologijos, išradimai, pažanga    Komentarų: 2
2011 09 03

Ar žmonijai toli iki „robokopo“?

„Akiborgu“ („akis“ ir „kiborgas“) save vadinantis režisierius Robas Spence‘as akies neteko incidento su šaunamuoju ginklu metu. Prieš dvejus metus prarastos akies vieton buvo implantuota dirbtinė akis su vaizdo kamera.

Šioji vaizdą transliuoja ne į smegenis, o į netoliese esantį ekraną. Tačiau to R.Spence‘ui visiškai pakako susukti trumpą, tačiau įspūdingą filmą apie protezuotus likimo brolius.

Vaizdo žaidimus kurianti bendrovė „Square Enix“ mainais už finansinę paramą užsakė naujojo žaidimo „Deux Ex: Human Revolution“ populiarinimui sukurti vaizdo siužetą apie bioninius implantus.

Asmeniniame tinklaraštyje „Eyeborg“ R.Spensas jau patalpino dvylikos minučių trukmės vaizdo medžiagą, kurioje užfiksuotos jo kelionės po pasaulį, aplankant ir pakalbinant žmones, kurių gyvenimai susiklostė taip, kad jiems teko pradėti nešioti implantus ar protezus.

Apie vaizdo siužetą daug pasako ir kultine galinti tapti frazė: „Dabar tavo bioninę ranką filmuoju savąja bionine akimi.“
Ar žmonių sukurtoms technologijoms toli iki mokslinės fantastikos autorių svajonės – žmogaus-roboto? Siūlome pasižiūrėti vaizdo įrašą (anglų k.):

15min.lt


Mokslas, technologijos, išradimai, pažanga    Komentarų: 0
2010 12 08

LG Optimus One P500

Na ką gi, tęsiant Kalėdų sau temą, šiandien, nei iš šio nei iš to beveik, ėmiau ir įsigijau naujutėlaitį išmanųjį telefoną LG Optimus One (dance) Ir dabar, po poros valandų jo analizės, pats nelabai suprantu kaip iki šiol išsiverčiau be kažkokio smartphone`o (chuckle) Juk tiek metų ir taip domiuosi technologijomis – kompiuteriai, internetas, racijos, GPS`ai, Spy kameros visokios ir kitokie hi-tec „žaisliukai” yra neatsiejama mano gyvenimo dalis… Gyvenimo, kuriame iki šiol trūko tik tokio „išmanuolio”:

Šiaip nesu išrankus, tarkim baldus ir šiaip beveik viską perku taip: atėjau, patiko, dūriau pirštu, susimokėjau, pasiėmiau. Net iš ekspozicijos ir pan, kad nelaukti mėnesių, nederint dar kažko ir t.t. Nėra gyvenime tiek laiko, kad gilintis į visokia smulkme 🙂 Taip ir dabar buvo – kažkiek, minimaliai, bet pasidomėjęs buvau tik keliais HTC modeliais, kažkur sąmonėje buvo užgimusi mintis įsigyti kokį Touch2 ar pan „prie progos”… O tas prie progos mano gyvenime… arba sekundžių klausimas, arba mėnesių, metų… 🙂

Tad šiandien po tarnybos, su reikalais būdamas Kaune, tiesiog užėjau į saloną, paklausiau ar turi kokių HTC, neturėjo… tada užkliuvo akys už šito LG modeliuko, užmečiau akį, kad Android`inis ir su GPS, o to iš esmės kaip ir gana iš to, ką norėjau žinoti, tad ėmiau ir nusipirkau (wasntme)

Pirma pažintis su juo prasidėjo dar pakeliui namo. Iškart „pristabdė” vienintelis dalykas – touchscreen`as… Manau visiems taip būną, pirmą kartą „peršokus” nuo standartinio „knopkinio” telefono prie tokio tipo 😀 Tad pirmas pusvalandis baksnojimo į ekraną susivedant sinchronizacijos duomenis gMail, FaceBook ir kt. paskyroms šiek tiek prailgo. Vėliau, jau namie, ramiai prisėdus pabaigti pažintį su naujuoju „draugu”, visai apsipratau – išgyvent galima ir tik su lietimui jautriu ekranu (sun)

Dabar, dar po valandos krapštymosi, instaliacijų ir tinkinimo (happy) , galiu drąsiai teigti, kad įsigijau tikrai super telefoną, suteikiantį visas reikalingiausias šiuolaikinio pasaulio galimybes  – WiFi internetą su visa iš to einančia nauda – el. bankininkystę, tinklapių administravimą, FaceBook, gMail, Skype, YouTube, Google žemėlapių, oro prognozių servisus ir t.t., o taip pat realiose kelionėse ir aktyvaus gyvenimo būdo veiklose labai praversiančią GPS navigacija, veiklos treck`inimą,  GeoCaching`ui skirta programą, veiklos organaizerį ir t.t. (clap) Išbandžiau viską ir viskuo likau pilnai patenkintas. Žinoma nesigilinant į tokį šlamštą, kaip foto kamera, radija ir panašios nesąmones, kurių prikiša į telefonus, ir kas manęs niekad nedomino – geroms foto reikia gero foto aparato, gerai muzikai – walkman`o ausinuko ir pan., o visą kitą jame – tiesiog 10 balų! 😎 O ypač patinka kontaktų susiejimas su viskuo, kur jie yra: tel. nr + FaceBook foto + Skype ir t.t., bei tokios smulkmės kaip SMS`ų grupavimas į sąrašą – tikrai patogu, kalbiesi kaip Skype beveik 🙂 Nors šiaip SėMėSė beveik niekad nerašau išvis, tai maniau su šituo aparatu mesiu galutinai – bus per daug nepatogu baksnot tiek ekraną, bet žiūrių, kad irgi ne tik, kad įmanoma, bet net visai patogu (sun)

WiFi sėkmingai gaudo internetą, naršyklė greitai ir tvarkingai varto tinklapius, GPS palydovus susigaudo greitai, poziciją nustato ir naviguoja tiksliai, visos socialinių tinklų ir korespondencijos tarnybos sinchronizuojasi ir valdosi labai greitai ir patogiai – gMail pvz. panašu skaitau ir tvarkausi dar greičiau nei laptope, kur jau ir taip viskas buvo tobulai susinchronizuota 🙂 Bendrai imant valdymą – po labai trumpo laiko pripratau prie intuityvaus, paprasto ir logiško valdymo – visa operacinė sistema beveik genialiai paprasta ir naši 😉

Na ir pabaigai, rimčiausias argumentas, kad ši publikacija gal dar kažkam taptų, gal būt, rekomendacija įgyti analogišką fainuolį – kaina:  tik 700 lt imant be jokių sutarčių, kas yra tikrai labai nedaug už telefoną, turinti analogiškas funkcijas tiems, kurie kainuoja po 1200 ir daugiau 😉


Dosjė, dienoraštis, asmeninės mintys, Mokslas, technologijos, išradimai, pažanga    Komentarų: 12
Puslapiai:123456»